Açık Günler: H. İçi ve C.tesi
Bizi Arayın: +90 553 4239879
e-mail: dilekakcakoca86@gmail.com

Services

CAS Testi

CAS Testi Nedir?

CAS Testi, 5-17 yaş arasındaki çocukları zihinsel olarak değerlendiren bir zeka ve yetenek testidir. CAS (Cognitive Assessment System), Bilişsel Değerlendirme Sistemi anlamına gelmektedir. 5-7 yaş ve 8-17 yaş aralıklarına ayrı formlar şeklinde uygulanmaktadır. Testin Türkiye standardizasyonu, İstanbul Üniversitesi tarafından yapılmıştır. Testin amacı, okul çağı çocuklarının zihinsel işlevlerinin objektif olarak değerlendirilmesini ve eğitim ihtiyaçlarının ortaya çıkarılmasını sağlayarak aile ve öğretmenlere yol göstermektir. Bu test, İstanbul Üniversitesi’nden uygulayıcı yeterlilik sertifikası alan uzmanlar tarafından yapılabilmektedir.

CAS Testi Ne İçin Uygulanır?

 • Üstün zekalı çocukların belirlenmesi,
 • Öğrenme güçlüğü olanların belirlenmesi,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların belirlenmesi,
 • Planlama problemleri olanların belirlenmesi ve
 • Başarının önceden belirlenmesi gibi durumlar için uygulanır ve kullanılır.

CAS Testi

Başarının Önceden Belirlenmesi

CAS Testi, çocukların akademik başarılarını önceden kestirmeyi hedeflemektedir. Temel başarının önceden belirlenmesine imkân verir. CAS’in ölçtüğü her bir alan, akademik performansın özel alanlarındaki başarı ve başarısızlıkları ile ilişkilidir.

Üstün Çocuklar

CAS testi, bilişsel işlemlerin geniş kapsamlı bir şekilde ölçümüne imkân verir ve geleneksel zeka testleriyle ölçülemeyen bilişsel alanlarda üstün olan bireyleri belirler. Ölçülen fonksiyonlar, daha geniş kapsamlı olduğundan geleneksel testlerle belirlenenlere göre daha çeşitli alanlarda üstün olan çocukları belirler.

Öğrenme Güçlüğü

CAS testi, öğrenme güçlüğünün altında yatan bilişsel işlemlerin değerlendirilmesi için uygun bir araçtır. Örneğin, okumadaki şifre çözmeye ilişkin problemlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Benzer şekilde, matematik problemlerinin çözümüyle ilgili planlama güçlüklerinin belirlenmesinde kullanılır. Diskalkuli, disleksi, disgrafi gibi özel öğrenme güçlüğü alanlarının tespit edilmesinde yol göstericidir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

CAS testi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların bilişsel işlem özelliklerinin değerlendirilmesi için uygun bir araçtır. Çocuğun, seçici dikkatte, uygun uyarıcıya yönelmede ve uygun olmayan uyarıcılara ise direnmede ne kadar başarılı olduğunu belirler. Ayrıca, çocuğun bilişsel aktiviteleri organize etme ve kendisini programlama düzeyini de gösterir.

Planlama Problemleri Olanlar

CAS testi, çocuğun planlama ve organizasyon düzeyini değerlendirmek için sistematik ve yapısal bir yöntem sağlar. Planlama alt testleri çocuğun etkinlikleri organize etmesine, uygun stratejiler kullanmasına, dürtüselliğine, davranışlarını düzenlemesine ve değerlendirilmesine karşı hassastır.

CAS Testi Nasıl Yapılır?

 • Telefonla veya yüz yüze ön görüşmenin yapılması
 • Aile görüşme formunun doldurulması
 • CAS Bilişsel Değerlendirme Testinin uygulanması
 • Sonucun değerlendirilmesi ve raporlanması
 • Değerlendirme sonuçlarının aile ile paylaşılması
 • Aile ile ayrıntılı görüşme yapılarak yol haritasının belirlenmesi

https://dilekakcakoca.com

Hemen Arayın

Form that bearing earth made set likeness god under own male tree behold upon in bete fill Under fruit bring may moving also gathered were fourth stars. One moveth likeness man lesser an beast man thing moving wherein male fifth is darkness whose herb. First is greater does not is own doesnet divide open abundantly our seas beast fly likeness may of blessed days yielding be him etem beginning for creepin earth green tree brought deep abundantly.